: Autor:: Tomasz Ptak Komentarze: 0

Wybieranie rozmiaru butów do biegania na podstawie rozmiaru stopy to błąd, który popełnia wielu początkujących, a który może być przyczyną kontuzji. Lepiej wybrać rozmiar butów do biegania w oparciu o długość podeszwy, a nie tylko o wysokość stopy.

Długość stóp naturalnie będzie się różnić w zależności od osoby. Ważne jest to, że podczas chodzenia lub joggingu (lub wykonywania jakiejkolwiek innej formy ćwiczeń), powinno się czuć komfortowo dla obu stóp, bez żadnego bólu lub dyskomfortu!

Jeśli nosisz parę butów, które są za małe na Twoje stopy, to nie ma znaczenia jak dobrze wyglądają i ile pieniędzy na nie wydano – po prostu nie nadają się do celu!

Jaki rozmiar butów do biegania?

Czy wiesz, że rozmiar butów do biegania powinien być dopasowany do rozmiaru Twojej stopy? Tak, to prawda!!! Długość stopy mierzona jest w centymetrach, a buty do biegania dobierane są według systemu zwanego pomiarem „A”, który jest po prostu znormalizowanym sposobem mierzenia stóp. Pomiar A1 stosuje się do butów męskich o wąskich i długich stopach, natomiast pomiar A2 – do butów damskich i tych o szerszych lub niższych łukach.

Od czego w takim razie zacząć? Zacznijmy od określenia długości swojej stopy: Stań boso na płaskiej powierzchni (lub postaw jedną stopę przy drugiej) tak, aby wszystkie dziesięć palców dotykało ziemi, nie mając między nimi żadnych przerw. Następnie zmierz od dolnej krawędzi pięty wzdłuż wewnętrznej linii (od miejsca, gdzie nie ma wyściółki) do miejsca, gdzie styka się ona z najdłuższym palcem – to da nam naszą całkowitą długość.

Leave a Comment